laupäev, 21. november 2015

Ruumilise "klotsi" meisterdamine, arvutamine ja X-Y-Zkordinaatteljestiku uurimineHarjutus: Tee  ruudulisele paberilehele liimist ristkülik küljepikkusega 3 x 4 ruutu. Lase liimil kuivada ja lisa seejärel teine liimikiht esimese peale. Tee sellest tegevusest oma nutitelefoniga stoppkaadri-video, kasutades selleks vastavat äppi (nt. iMotion või PicPac) ja laadi see video oma rühma blogisse. Lisa samal moel veel 3 liimikihti ja mõõda viiekordse liimikihi paksus. Mitu kihti liimi oleks vaja lisada ja kui palju aega selleks kuluks, et kuivanud liimist tekiks 3-mõõtmeline (ruumiline) klots kõrgusega 1 cm?  Lisa oma liimikujundi servadele koordinaatteljed (X-, Y- ja Z-telg). Kirjuta oma rühma blogisse, millise kuulsa Prantsuse matemaatiku nime järgi on selline X-Y-Z koordinaatsüsteem saanud oma nime.

STOPPKAADRI-VIDEO


Ülesande lahendamiseks lõikasime A4 formaadis valgest koopiapaberist ristkülikuid küljepikkusega 3 x 4 cm (märkasime hiljem, et ülesanne oli määratud ruudulisele paberile. Meile tundub, et koopiapaber on natukene paksem kui tavaline ruuduline leht). Sattusime hoogu ja tegime neid hulgim :) Liimisime paberid pulgaliimiga. PVA liim kuivab kauem ja kodutöö nr. 1 oleks võtnud väga kaua aega. Pulgaliim kuivab pea koheselt, mis tegi töö mugavamaks ja kiiremaks.

Paberite liimimise jäädvustasime nutivahendiga (iPad) pildistades. Jah, me teame, et nutiseadmetega saame kasutada stoppkaadri-video tegemiseks erinevaid äppe, kuid pildistatmise meetodiga saame sassi läinud pildid vahepeal ära kustutada. Kokku tuli 281 pilti. Stoppkaadri-video tegime fotodest veebilehel GIFMaker.me (http://gifmaker.me). GIF-animatsiooni on lihtne teha. Laed enda fotod üles, paned paika animatsiooni suuruse ja piltide vahetuse kiiruse ning väheke ootamisel saab stoppkaadri-video arvuti laadida.

ARVUTAMINE
5 ristküliku kujulise (3 x 4 cm) lehe kokku kleepimine võttis meil aega 1 minut ja 42 sekundit. Me pidime arvestam kleepimisel liimi kuivamisega. Kokku liimitud lehtedest tekkinud "klotsi" kõrgus oli ~1mm. Kui meil oleks vaja tekitada 3-mõõtmeline klots, mille kõrgus on 1cm siis meil läheks vaja 50 lehte ja nende kokku liimimiseks kuluks aega ~17 minutit.

Selgitus: 
· 1 cm = 10 mm ja 1mm = 5 liimitud lehte siis 1cm = 50 lehte
· 1 mm = 1 min 42 sek siis 1 cm korral tuleb korrutis teha lehtede arvuga.

(50 x 102sek) / 5 = 1020 sek /60= 17 min
Väga lihtne sekundite teisendus minutiteks: http://www.unitconversion.org/time/seconds-to-minutes-conversion.html


Z-Y-Z  KOORDINAATTELJESTIKU JOONISTAMINE "KLOTSILE"

X-Y-Z õige

Esimese hooga joonistasime Z-Y-Z  koordinaatteljed joonise järgi, kuid saime aru, et tegime valesti. Meie matemaatika õpetaja tegid meile väikesed parandused. Muutsime kordinaatteljed ruumiliseks, kus x ja y on küljed ning z on kõrgus.

KUULUS PRANTSUSE MATEMAATIK
Uurisime enda matemaatika õpetaja Merikese käest, kes võiks olla see kuulus Prantsuse matemaatik, kelle nime järgi on selline X-Y-Z koordinaatsüsteem saanud oma nime. Õpetaja suunas meid enda klassi raamaturiiuli juurde infot otsima. Need raamatud olid rohkem gümnaasiumi õpilastele mõeldud. Uurisime, otsisime, lugesime, vaatasime jne - isegi õpetaja tuli meile appi ja leidsime vastuse! See kuulus Prantsuse matemaatik peaks meie otsingute andmetel olema R. Descartes (1596-1650). 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar